צפת

זמן כללי : שלוש שעות
דרגת קושי : משפחתית
אופי המסלול: הליכה רגלית (מסלול טבעתי) בתוך סמטאות העיר.
ציוד מיוחד: לבוש צנוע לביקור בבתי הכנסת.

הגעה:
נצא מאמירים ימינה לכיוון צפת, (כביש 866) נגיע לצומת מירון, שם נמשיך ישר עם הכביש לצפת . (כביש 89). בצומת עין זיתים נפנה שמאלה (כביש 886) ומיד ימינה – לכיוון צפת. ניכנס לצפת בכניסה הראשית לעיר. נחלוף על פני תחנת אגד (מימינינו), נפנה בפנייה הראשונה ימינה – לרחוב ירושלים. אחרי כ 100 מטר, בפנייה הראשונה שמאלה – לרחוב הפלמ"ח. נעלה ברחוב הפלמ"ח ולאחר כ 300 מטר, נפנה ימינה לדרך חטיבת יפתח. ניסע עד למפרצי החנייה בצד הדרך, הצמודים לגן המצודה שמימין.
כאן נחנה ונתחיל את מסלול ההליכה.

המסלול:
מן החנייה נעלה אל גן המצודה, להתרשם מחורבותיה של צפת בטרם נתחדשה במאה ה-16. כאן נוכל למצוא שרידי ביצורים צלבניים, אות לעקשנותם של היושבים בה ולעוצמת לחימתם. בגן ניצבת אנדרטה – יד לנופלים במלחמת העצמאות. נשקיף מראש המצודה לעבר הכנרת. בנקודה זו מתבאר מקור השם "צפת" וניכר היטב מיקומה המיוחד בלב הגליל העליון. ממערב לנו נראה את שיפולי נחל עמוד שמעיינותיו שופעים כל ימות השנה. לאורך השנים שימשו מי המעיינות כמי שתייה, להפעלת טחנות קמח ולבניית "בטאן" מתקנים לריכוך צמר הפועלים בכוח המים. תעשייה זו ביססה את כלכלת צפת במאה ה-16, והפכה את העיר למבוקשת. כך הגיעו אליה חלק ממגורשי ספרד, ויצרו בה קהילה עשירה ורוחנית, ומבוססת כלכלית.
לאחר שהייה קצרה בגן נשוב לתחילת המסלול, ומשם נמשיך ברגל. נלך ברחוב חטיבת יפתח, נעבור סמוך למוזיאון העירוני, והמעוניינים יבקרו בו. מהחצר האחורית של המוזיאון נרד בגרם מדגרות, שיוביל אותנו עד רחוב ירושלים. שם נפנה שמאלה, ובפניית "המזלג" הראשונה נרד ימינה ברחוב בר יוחאי, וניכנס אל הרובע היהודי, שברובו נבנה מחדש. נלך עד כיכר המגינים, ונפנה ימינה עד הרחבה שלפני בית כנסת האר"י, ברובע האשכנזי. דמותו של האר"י, – רבי יצחק לוריא אשכנזי, היא במידה רבה לב-לבה של צפת. הלכותיו, מוסריותו, חכמתו והמורשת שהותיר אחריו מלווים את העיר עד עצם היום הזה. סביב יכולתו לראיית הנסתר נקשרו סיפורים רבים. בתקופתו, מספרים, חבשו היהודים את כובעם נמוך, עד האף, כי האמינו שהאר"י יכול לקרוא מעל מצחם את שבלבם, ולפיכך את המצח העדיפו להסתיר. כאן, על המדרגות שמעל בית הכנסת, עמדו האר"י ותלמידיו וקיבלו את פני השבת. מומלץ להיכנס לבית הכנסת, כמו גם אל שאר בתי הכנסת שנזכיר בהמשך.
נמשיך אל דרך שלמה אלקבץ, וממנה נצא לשוטט מעט בסמטאות ובמיוחד בצרות שבהן, שרובן באותם חלקים שלא שופצו לאחרונה – מאופיינות בגוני התכלת והכחול. למה תכלת? – כדי לבלבל את השטן. כשהוא יביט על צפת, תדמה בעיניו העיר כעוד פיסת שמיים תכולה, וכך יימנע מהטרדה. לפי סברה אחרת, ארצית יותר, הזבובים אינם סובלים את גוני הכחול, ולכן פוסחים על העיר. אכן, עיר מיוחדת… נמשיך ונלך דרך הסמטאות, בעקבות השילוט, אל בית הכנסת אבוהב. בבית כנסת זה נמצא ספר תורה עתיק-יומין שכתב מוהר"י אבוהב. מספרים, כי ברעש החמור ביותר של שנת 1837 נהרס בית הכנסת כמעט כליל, למעט הכותל הדרומי, שבו נמצא ספר התורה. נמשיך בדרך שלמה אלקבץ, שבהמשכה הופכת לדרך בית יוסף, אל בית יוסף, בית הכסת של רבי יוסף קארו. רבי יוסף קארו חיבר בצפת את ה"שולחן ערוך", עמוד תווך בעולם היהדות, המכנס את כל הדינים, ההלכות והמנהגים. נמשיך אל מעלות עולי הגרדום. כאן נמצאת קריית האומנים, ומומלץ לבקר בה. נחזור לרכב המצפה לנו בגן המצודה.

לחופשה קסומה צימר באמירים צור קשר

רוצים לבדוק זמינות?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מה האורחים שלנו אומרים עלינו
לינוי | דירוג: 10 אירוח חם ומפנק, צימר מרווח ומאובזר בכל מה שהיינו צריכים. ירידה לפרטים הקטנים והשקעה ניכרת! מאוד רומנטי. בעלת הצימר נחמדה מאוד והייתה זמינה אלינו בכל עת. לא רצינו ללכת! מומלץ מאוד!
ענבל וטל | דירוג: 10 התארחנו בקוטג' של ארץ הגליל בסופש שבו היתה הפוגה מהגשמים והקור והשמש האירה את ימינו. תודה רבה לרויטל על ברכה שהאירה את לבנו עם הכניסה לצימר וחיכתה על השולחן עם בקבוק יין וכוסות, צלחת המתוקים ופירות יבשים, עוגיות מתוקות ומלוחות ומזגן שהודלק לפני בואנו כדי לוודא שהצימר חם ונעים עם כניסתנו. קוראים לזה תשומת לב לפרטים הקטנים וזה בא באהבה. תודה רבה , נשמח לשוב ולבקר באמירים ובבקתה.
שמי | דירוג: 10 שלום. התארחנו בסוף השבוע האחרון. הכל היה נהדר. גם שמזג האוויר היה גשום. פינה מדהימה בתוך גינה נהדרת. חדר מקסים, נוח, רחב. שרות מצויין. בטוח שנחזור.
רעות | דירוג: 10 לרויטל והצוות הנפלא, תודה על חופשה מדהימה, הכי מפנקת שאפשר היה לבקש! אפשרתם לנו להנות מחופש שחיכינו לו הרבה זמן בצורה מושלמת! נשמח לחזור ולהנות אצלכם בהזדמנות הבאה! ממליצים בחום לכל מי שמבקש לעצמו רגע של טעינת מצברים באנרגיה טובה, מפנקת בנוף וחוויה! תודה ושנה אזרחית מוצלחת וטובה!
בוריס | דירוג: 10 לצערי התארחתי רק לילה אחד בבקתת תות הנהדרת שלכם הבקתה נמצאת במקום קסום, שקט, אינטימי. בקתה מאובזרת היטב, כולל כלי אוכל וכלי בישול האווירה מצוינת, שקטה ורומנטית מאוד נהנינו ונשמח לחזור אליכם כמה שיותר קרוב אשמח שתשטפו אותי בעירוים והפתעות בתודה על הכול בוריס