פקיעין

זמן כללי : שעתיים
דרגת קושי : משפחתי
אופי המסלול: סיור רגלי בתוך כפר פקיעין.

הגעה:
יוצאים מאמירים, פונים שמאלה לצומת חנניה. בצומת פונים ימינה בכביש 85, לכיוון כרמיאל. בצומת הכפר "ראמה" פונים ימינה לכביש 864, חולפים על פני הכיכר וממשיכים בעלייה לכיוון הכפר בית ג'אן. לאחר כ 6 קילומטר, חולפים על פני צומת הכניסה לכפר בית ג'אן מימין ומיד אחר-כך על הכניסה לחרשים, משמאל, וממשיכים עם הכביש בירידה. הכפר הבא אליו נגיע הוא הכפר פקיעין,
כמה עשרות מטרים מתחילת בתי הכפר נבחין בשלט המכוון למערת הרשב"י, ונחנה במפרצון החנייה הסמוך לו. כאן מתחיל מסלול ההליכה.
כדאי להשאיר רכב שני בסיום המסלול.
הערה: בעלי רכב אחד בלבד יוכלו להשאירו בתחילת מסלול ההליכה, ובתום הטיול לחזור אליו (מרחק ההליכה אינו כה גדול).

המסלול:
ממקום החנייה נשקיף אל הכפר לפני שנרד אל סמטאותיו: בתיו נראים משולבים היטב במדרון. הגגות השטוחים רב תכליתיים: עליהם מייבשים טבק ותבלינים שונים, בלילות קיץ חמים פורסים עליהם מזרן לרפד שינה נעימה, ובשאר ימי הקיץ יושבים עליהם, עם כוס קפה ביד, ונהנים מצל הגפן המשתרגת מעל ומפירותיה.
אם נבחן את גגות הכפר, נראה גם את גג בית הכנסת, שעליו מתנוססת מנורה.
נתחיל את המסלול בירידה עם השביל כ-30 מטרים עד מערת הרשב"י. לכאן ברח רבי שמעון בר יוחאי עם בנו יוסי כשביקשו הרומאים את נפשו, וכאן התחבאו מפניהם. את פתח המערה מעטר עץ חרוב. שלוש עשרה שנים ישבו הרשב"י ובנו במערה, עד שהוסר האיום מעליהם ויצאו. על פי המסורת, כאן כתב הרשב"י את "ספר הזוהר". יש לציין כי המקום נחשב קדוש גם בעיני תושביה הלא-יהודים של פקיעין.
בהמשכו יוביל אותנו השביל במורד, אל מעיין הכפר, הלא הוא עין אל-בלד. בעבר שימש המעיין מקור השתייה העיקרי של תושבי הכפר, אך כיום משמשים מימיו להשקיה בלבד. סביב המעיין מתנהלים חיי מרכז הכפר. מעניין לשבת דקות מספר בצל עץ העבות, להביט סביב ולראות נשים וגברים דרוזים בלבושם המסורתי – אצל הגברים מעיד הלבוש על מעמדם בלימוד הדת. ברבים מכפרי מערב הגליל חיה אכלוסיה מעורבת – נוצרים, מוסלמים ודרוזים.למרות שאורח חייהם נראה מודרני פחות מזה המקובל ביישובים יהודיים, יש לזכור שתושבי הכפרים כאן הם משכילים ומתפרנסים ממשרות מכובדות בדיוק כתושבי היהודים של הגליל. נלך כעת לבית הכנסת. ביתה של מרגלית זינאתי הוא הבית הצמוד לבית הכנסת, מדרום. בית הכנסת נבנה ב-1873, על יסודות בית כנסת קדום מתקופת המשנה והתלמוד. קירותיו של בית הכנסת משולבות אבנים מסותתות, ועליהן תבליטים עם סמלים יהודיים, שנלקחו ככל הנראה מאותו בית כנסת קדום. כיום מתקיימות תפילות בבית הכנסת, אך לא באופן סדיר.
אחרי הביקור בבית הכנסת, נמשיך דרומה לבית הבד. מקום זה מספק אולי תשובה לשאלה, כיצד חיה משפחה יהודית אחת בכפר מעורב שכזה. בני משפחת זינאתי סיגלו לעצמם מדורות דרך חיים כמעט זהה לזו של כל תושבי הכפר. רק מנהיגי הדת מבדילים ביניהם ולכל עדה בית תפילה שלה. את הסיור ברגל נסיים על הכביש הראשי, שם השארנו רכב אחד.
מכאן נוכל לנסוע אל מקום, שעל פי המסורת הוא קברו של רבי הושעיה איש טירא. סביב הקבר עצי אלון עתיקים. סיפורים נרקמו על רבי הושעיה איש טירא. כך, למשל, מספרים כי הגן על אנשי פקיעין מפני פורעים, ומשום כך גם קברו מגן עליהם עד עצם היום הזה.
הערות: במהלך המסלול אפשר להיכנס לבית הכנסת העתיק של פקיעין, לפיכך רצוי להצטייד בבגד צנוע ובכיסוי ראש. אפשר לתאם מראש בטלפון: 04-9571548 (משפחת חזו).

לחופשה קסומה צימר באמירים צור קשר

רוצים לבדוק זמינות?
השאירו פרטים:
מה האורחים שלנו אומרים עלינו
בת ודניאל | דירוג: 10 הגענו לאמירים להתארח בבקתת אלה ולחגוג יום הולדת. החוויה הייתה מושלמת מתחילתה ועד סופה, הצימר עצמו היה יפהפיה, נקי ומפנק והמארחים היו מאוד נחמדים ואדיבים וענו לכל צרכינו בחיוך. המיקום מהמם ולסיכום מאוד מומלץ מחכים כבר לחזור!
הגר ועוז | דירוג: 10 צימר מושקע עם נוף מרהיב, אני ומשפחתי נהנינו מהיחס שקיבלנו ומכל מה שהצימר הציע. אירוח מהמם וחוויה מדהימה, מומלץ בחום!!!
אמיר | דירוג: שלום תודה רבה על האירוח מאוד נהננו בביקתה הבקתה מאוד מתוחזקת ונקיה ומרווחת תודה על המתנות בכניסה המזרון מאוד נוח ניפגש שוב:)
אסף ואביב | דירוג: 10 אני ואביב בת הזוג שלי הגענו אחרי נסיעה ארוכה מאילת. לאביב היה יום הולדת . ואיך שנכנסנו ראינו מכתב יום הולדת בקבוק יין ופינוקים וזה חימם לנו את הלב ישר הרגשנו בית . המקום יפיפה קסום חמים ונעים . אנחנו אנשים מאוד נקיים וזה מאוד חשוב לנו . והמקום היה נקי ומסודר להפליא . במהלך השהות שלנו המארחת רויטל היתה זמינה לנו ודאגה לנו למידע על מסעדות ,טיולים ,וכל מה שרצינו לדעת בכל שעה היא מדהימה תודה רבה לכם על אירוח נפלא :)
דניאל ויובל | דירוג: 10 אני ובן הזוג שלי התארחנו בבקתת אלה בארץ הגליל לשני לילות. הצימר מדהים, הבקתה מפנקת מעל לכל המצופה, נדהמנו כשהגענו וראינו איפה נתארח: ,'הג'קוזי הגדול והמפנק, המיטה נוחה- המזרון מפנק, הזמינות של המארחים, האבזור של הבקתה והמטבח, הירידה לפרטים הקטנים, הכל היה מחושב מראש. הייתה לנו חוויה זוגית יוצאת מן הכלל ונשמח להמליץ וכמובן להגיע שוב
דילוג לתוכן