פקיעין

זמן כללי : שעתיים
דרגת קושי : משפחתי
אופי המסלול: סיור רגלי בתוך כפר פקיעין.

הגעה:
יוצאים מאמירים, פונים שמאלה לצומת חנניה. בצומת פונים ימינה בכביש 85, לכיוון כרמיאל. בצומת הכפר "ראמה" פונים ימינה לכביש 864, חולפים על פני הכיכר וממשיכים בעלייה לכיוון הכפר בית ג'אן. לאחר כ 6 קילומטר, חולפים על פני צומת הכניסה לכפר בית ג'אן מימין ומיד אחר-כך על הכניסה לחרשים, משמאל, וממשיכים עם הכביש בירידה. הכפר הבא אליו נגיע הוא הכפר פקיעין,
כמה עשרות מטרים מתחילת בתי הכפר נבחין בשלט המכוון למערת הרשב"י, ונחנה במפרצון החנייה הסמוך לו. כאן מתחיל מסלול ההליכה.
כדאי להשאיר רכב שני בסיום המסלול.
הערה: בעלי רכב אחד בלבד יוכלו להשאירו בתחילת מסלול ההליכה, ובתום הטיול לחזור אליו (מרחק ההליכה אינו כה גדול).

המסלול:
ממקום החנייה נשקיף אל הכפר לפני שנרד אל סמטאותיו: בתיו נראים משולבים היטב במדרון. הגגות השטוחים רב תכליתיים: עליהם מייבשים טבק ותבלינים שונים, בלילות קיץ חמים פורסים עליהם מזרן לרפד שינה נעימה, ובשאר ימי הקיץ יושבים עליהם, עם כוס קפה ביד, ונהנים מצל הגפן המשתרגת מעל ומפירותיה.
אם נבחן את גגות הכפר, נראה גם את גג בית הכנסת, שעליו מתנוססת מנורה.
נתחיל את המסלול בירידה עם השביל כ-30 מטרים עד מערת הרשב"י. לכאן ברח רבי שמעון בר יוחאי עם בנו יוסי כשביקשו הרומאים את נפשו, וכאן התחבאו מפניהם. את פתח המערה מעטר עץ חרוב. שלוש עשרה שנים ישבו הרשב"י ובנו במערה, עד שהוסר האיום מעליהם ויצאו. על פי המסורת, כאן כתב הרשב"י את "ספר הזוהר". יש לציין כי המקום נחשב קדוש גם בעיני תושביה הלא-יהודים של פקיעין.
בהמשכו יוביל אותנו השביל במורד, אל מעיין הכפר, הלא הוא עין אל-בלד. בעבר שימש המעיין מקור השתייה העיקרי של תושבי הכפר, אך כיום משמשים מימיו להשקיה בלבד. סביב המעיין מתנהלים חיי מרכז הכפר. מעניין לשבת דקות מספר בצל עץ העבות, להביט סביב ולראות נשים וגברים דרוזים בלבושם המסורתי – אצל הגברים מעיד הלבוש על מעמדם בלימוד הדת. ברבים מכפרי מערב הגליל חיה אכלוסיה מעורבת – נוצרים, מוסלמים ודרוזים.למרות שאורח חייהם נראה מודרני פחות מזה המקובל ביישובים יהודיים, יש לזכור שתושבי הכפרים כאן הם משכילים ומתפרנסים ממשרות מכובדות בדיוק כתושבי היהודים של הגליל. נלך כעת לבית הכנסת. ביתה של מרגלית זינאתי הוא הבית הצמוד לבית הכנסת, מדרום. בית הכנסת נבנה ב-1873, על יסודות בית כנסת קדום מתקופת המשנה והתלמוד. קירותיו של בית הכנסת משולבות אבנים מסותתות, ועליהן תבליטים עם סמלים יהודיים, שנלקחו ככל הנראה מאותו בית כנסת קדום. כיום מתקיימות תפילות בבית הכנסת, אך לא באופן סדיר.
אחרי הביקור בבית הכנסת, נמשיך דרומה לבית הבד. מקום זה מספק אולי תשובה לשאלה, כיצד חיה משפחה יהודית אחת בכפר מעורב שכזה. בני משפחת זינאתי סיגלו לעצמם מדורות דרך חיים כמעט זהה לזו של כל תושבי הכפר. רק מנהיגי הדת מבדילים ביניהם ולכל עדה בית תפילה שלה. את הסיור ברגל נסיים על הכביש הראשי, שם השארנו רכב אחד.
מכאן נוכל לנסוע אל מקום, שעל פי המסורת הוא קברו של רבי הושעיה איש טירא. סביב הקבר עצי אלון עתיקים. סיפורים נרקמו על רבי הושעיה איש טירא. כך, למשל, מספרים כי הגן על אנשי פקיעין מפני פורעים, ומשום כך גם קברו מגן עליהם עד עצם היום הזה.
הערות: במהלך המסלול אפשר להיכנס לבית הכנסת העתיק של פקיעין, לפיכך רצוי להצטייד בבגד צנוע ובכיסוי ראש. אפשר לתאם מראש בטלפון: 04-9571548 (משפחת חזו).

לחופשה קסומה צימר באמירים צור קשר

רוצים לבדוק זמינות?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מה האורחים שלנו אומרים עלינו
לינוי | דירוג: 10 אירוח חם ומפנק, צימר מרווח ומאובזר בכל מה שהיינו צריכים. ירידה לפרטים הקטנים והשקעה ניכרת! מאוד רומנטי. בעלת הצימר נחמדה מאוד והייתה זמינה אלינו בכל עת. לא רצינו ללכת! מומלץ מאוד!
ענבל וטל | דירוג: 10 התארחנו בקוטג' של ארץ הגליל בסופש שבו היתה הפוגה מהגשמים והקור והשמש האירה את ימינו. תודה רבה לרויטל על ברכה שהאירה את לבנו עם הכניסה לצימר וחיכתה על השולחן עם בקבוק יין וכוסות, צלחת המתוקים ופירות יבשים, עוגיות מתוקות ומלוחות ומזגן שהודלק לפני בואנו כדי לוודא שהצימר חם ונעים עם כניסתנו. קוראים לזה תשומת לב לפרטים הקטנים וזה בא באהבה. תודה רבה , נשמח לשוב ולבקר באמירים ובבקתה.
שמי | דירוג: 10 שלום. התארחנו בסוף השבוע האחרון. הכל היה נהדר. גם שמזג האוויר היה גשום. פינה מדהימה בתוך גינה נהדרת. חדר מקסים, נוח, רחב. שרות מצויין. בטוח שנחזור.
רעות | דירוג: 10 לרויטל והצוות הנפלא, תודה על חופשה מדהימה, הכי מפנקת שאפשר היה לבקש! אפשרתם לנו להנות מחופש שחיכינו לו הרבה זמן בצורה מושלמת! נשמח לחזור ולהנות אצלכם בהזדמנות הבאה! ממליצים בחום לכל מי שמבקש לעצמו רגע של טעינת מצברים באנרגיה טובה, מפנקת בנוף וחוויה! תודה ושנה אזרחית מוצלחת וטובה!
בוריס | דירוג: 10 לצערי התארחתי רק לילה אחד בבקתת תות הנהדרת שלכם הבקתה נמצאת במקום קסום, שקט, אינטימי. בקתה מאובזרת היטב, כולל כלי אוכל וכלי בישול האווירה מצוינת, שקטה ורומנטית מאוד נהנינו ונשמח לחזור אליכם כמה שיותר קרוב אשמח שתשטפו אותי בעירוים והפתעות בתודה על הכול בוריס